Licensed to Adirondack LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/17/2013 05:45 PM
                          Happy New Year - 1/12/2013                           
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley         27 ADMS                   29.00      28.51  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley         27 ADMS                   32.00      31.88  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley         27 ADMS                 2:35.00    2:35.21  
                  36.37     1:16.62 (40.25)   2:35.21 (1:18.59)                    
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley         27 ADMS                   30.00      29.95  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krasij, Larysa            32 NWMS-CT                   NT    1:25.74  
                  41.07     1:25.74 (44.67)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krasij, Larysa            32 NWMS-CT                40.13      38.45  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krasij, Larysa            32 NWMS-CT              1:28.74    1:32.74  
                  43.62     1:32.74 (49.12)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Krasij, Larysa            32 NWMS-CT                   NT         DQ  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krasij, Larysa            32 NWMS-CT              1:18.38    1:24.19  
                  39.66     1:24.19 (44.53)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Misner, Amanda            35 ADMS                 2:19.51    2:27.18  
                  33.33     1:11.78 (38.45)     1:50.12 (38.34)     2:27.18 (37.06)
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Misner, Amanda            35 ADMS                13:09.00   14:08.01  
                  34.40     1:14.91 (40.51)     1:57.47 (42.56)     2:40.78 (43.31)
        3:24.27 (43.49)     4:08.13 (43.86)     4:51.50 (43.37)     5:35.26 (43.76)
        6:18.28 (43.02)     7:01.47 (43.19)     7:44.66 (43.19)     8:27.49 (42.83)
        9:10.39 (42.90)     9:53.92 (43.53)    10:37.26 (43.34)    11:20.10 (42.84)
       12:03.13 (43.03)    12:45.26 (42.13)    13:27.56 (42.30)    14:08.01 (40.45)
  2 Peters, Sarah             37 ADMS                      NT   16:12.03  
                  39.96     1:24.49 (44.53)     2:11.25 (46.76)     2:59.40 (48.15)
        3:48.03 (48.63)     4:37.06 (49.03)     5:26.19 (49.13)     6:15.75 (49.56)
        7:05.97 (50.22)     7:54.95 (48.98)     8:43.14 (48.19)     9:32.50 (49.36)
       10:22.84 (50.34)    11:12.86 (50.02)    12:02.83 (49.97)    12:53.48 (50.65)
       13:43.82 (50.34)    14:34.50 (50.68)    15:23.85 (49.35)    16:12.03 (48.18)
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Misner, Amanda            35 ADMS                 1:15.00    1:18.46  
                  37.54     1:18.46 (40.92)                                        
  2 Peters, Sarah             37 ADMS                      NT    1:39.30  
                  47.95     1:39.30 (51.35)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher, Alicia          39 ADMS                   36.50      36.35  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Sarah             37 ADMS                      NT    1:46.28  
                  49.61     1:46.28 (56.67)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher, Alicia          39 ADMS                 2:49.90    2:50.51  
                  39.40     1:23.10 (43.70)     2:07.15 (44.05)     2:50.51 (43.36)
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher, Alicia          39 ADMS                 1:12.50    1:12.73  
                  34.32     1:12.73 (38.41)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Misner, Amanda            35 ADMS                 1:15.27    1:12.83  
                  33.84     1:12.83 (38.99)                                        
  2 Peters, Sarah             37 ADMS                      NT    1:27.28  
                  41.56     1:27.28 (45.72)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armstrong, Rebecca        44 Northeast Master-2     50.00      44.25  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armstrong, Rebecca        44 Northeast Master-2   2:00.00    1:40.50  
                  48.50     1:40.50 (52.00)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towne, Suzanne            47 Northeast Master-2     40.00      31.36  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towne, Suzanne            47 Northeast Master-2   1:25.00    1:11.34  
                  33.92     1:11.34 (37.42)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towne, Suzanne            47 Northeast Master-2     55.00      41.74  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towne, Suzanne            47 Northeast Master-2     48.00      33.49  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towne, Suzanne            47 Northeast Master-2   3:50.00    3:04.71  
                  38.00     1:27.81 (49.81)     2:23.33 (55.52)     3:04.71 (41.38)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florio-Jefferys, Joanna   54 Northeast Master-2     36.08      37.15  
  2 Hickey, Marilyn           54 Northeast Master-2     52.00      46.60  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Alison             50 Northeast Master-2   1:09.90    1:11.13  
                  32.81     1:11.13 (38.32)                                        
  2 Hickey, Marilyn           54 Northeast Master-2   2:10.00    1:43.70  
                  51.98     1:43.70 (51.72)                                        
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florio-Jefferys, Joanna   54 Northeast Master-2  34:47.12   28:21.66  
                  45.62     1:36.64 (51.02)     2:27.92 (51.28)     3:20.59 (52.67)
        4:14.00 (53.41)     5:05.70 (51.70)     5:57.96 (52.26)     6:50.22 (52.26)
        7:43.48 (53.26)     8:39.41 (55.93)     9:33.41 (54.00)    10:24.76 (51.35)
       11:15.73 (50.97)    12:08.68 (52.95)    13:00.77 (52.09)    13:52.93 (52.16)
       14:44.32 (51.39)    15:35.79 (51.47)    16:28.30 (52.51)    17:20.89 (52.59)
       18:12.73 (51.84)    19:04.40 (51.67)                            20:49.61 ( )
       21:41.48 (51.87)    22:34.16 (52.68)    23:25.18 (51.02)    24:15.75 (50.57)
       25:06.06 (50.31)    25:55.68 (49.62)    26:44.84 (49.16)    27:36.83 (51.99)
       28:21.66 (44.83)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florio-Jefferys, Joanna   54 Northeast Master-2     53.17      51.43  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Alison             50 Northeast Master-2   1:30.23    1:26.83  
                  42.44     1:26.83 (44.39)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florio-Jefferys, Joanna   54 Northeast Master-2   3:26.59    3:29.59  
                  47.22     1:40.59 (53.37)     2:36.67 (56.08)     3:29.59 (52.92)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Alison             50 Northeast Master-2   1:22.85    1:20.58  
                  38.79     1:20.58 (41.79)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Laura             58 Northeast Master-2     30.00      33.64  
  2 Meier, Becky              56 Northeast Master-2     54.05      40.75  
  3 Andersen, Valerie         56 Northeast Master-2   1:05.00      53.00  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Laura             58 Northeast Master-2   1:18.00    1:14.28  
                  35.98     1:14.28 (38.30)                                        
  2 Meier, Becky              56 Northeast Master-2   1:51.00    1:35.90  
                  44.75     1:35.90 (51.15)                                        
  3 Andersen, Valerie         56 Northeast Master-2   2:35.00    2:04.27  
                  57.97   2:04.27 (1:06.30)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Laura             58 Northeast Master-2   2:45.00    2:49.85  
                  36.79     1:19.16 (42.37)     2:05.00 (45.84)     2:49.85 (44.85)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Laura             58 Northeast Master-2     36.00      41.32  
  2 Meier, Becky              56 Northeast Master-2   1:03.00      51.70  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Laura             58 Northeast Master-2   1:27.00    1:27.18  
                  41.22     1:27.18 (45.96)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Cynthia          61 Northeast Master-2     45.00      36.84  
  2 Dickson, Mary             60 Northeast Master-2     40.00      36.90  
  3 Safran, Marjorie          63 Northeast Master-2   1:05.00      51.49  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickson, Mary             60 Northeast Master-2   1:33.00    1:22.34  
                  39.22     1:22.34 (43.12)                                        
  2 Safran, Marjorie          63 Northeast Master-2   2:15.00    1:53.77  
                  55.26     1:53.77 (58.51)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Cynthia          61 Northeast Master-2   1:02.00      49.53  
  2 Safran, Marjorie          63 Northeast Master-2   1:10.00      55.39  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickson, Mary             60 Northeast Master-2     46.00      42.67  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickson, Mary             60 Northeast Master-2   1:40.00    1:32.64  
                  44.35     1:32.64 (48.29)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Cynthia          61 Northeast Master-2   1:54.00    1:39.66  
                  49.97     1:39.66 (49.69)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Florence           82 ADMS                 1:26.89    1:30.39  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Florence           82 ADMS                 1:53.71    1:47.73  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Florence           82 ADMS                 2:00.98    2:01.57  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattice, Gregory          19 UNAT-AD                33.00      33.75  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattice, Gregory          19 UNAT-AD              1:12.00    1:14.14  
                  35.36     1:14.14 (38.78)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattice, Gregory          19 UNAT-AD                29.00      30.76  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattice, Gregory          19 UNAT-AD              1:10.00    1:06.15  
                  30.40     1:06.15 (35.75)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shanley, Rick             33 NWMS-CT                27.09      27.28  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shanley, Rick             33 NWMS-CT              1:00.04    1:00.42  
                  29.11     1:00.42 (31.31)                                        
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shanley, Rick             33 NWMS-CT             25:00.00   23:07.43  
                  33.90     1:12.72 (38.82)     1:52.96 (40.24)     2:34.61 (41.65)
        3:17.07 (42.46)     3:59.66 (42.59)     4:42.22 (42.56)     5:24.83 (42.61)
        6:07.76 (42.93)     6:50.15 (42.39)     7:32.46 (42.31)     8:15.52 (43.06)
        8:58.25 (42.73)     9:40.71 (42.46)    10:23.26 (42.55)    11:06.25 (42.99)
       11:49.17 (42.92)    12:31.28 (42.11)    13:14.32 (43.04)    13:57.12 (42.80)
       14:40.06 (42.94)    15:23.75 (43.69)    16:07.15 (43.40)    16:50.56 (43.41)
       17:32.87 (42.31)    18:15.37 (42.50)    18:58.21 (42.84)    19:40.75 (42.54)
       20:23.27 (42.52)    21:05.69 (42.42)    21:47.80 (42.11)    22:29.59 (41.79)
       23:07.43 (37.84)
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Shanley, Rick             33 NWMS-CT              3:00.00         NS  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shanley, Rick             33 NWMS-CT                28.89      29.49  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Strozier, Matthew         39 Northeast Master-2     45.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Strozier, Matthew         39 Northeast Master-2   3:15.00         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Strozier, Matthew         39 Northeast Master-2     45.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Strozier, Matthew         39 Northeast Master-2   1:30.00         NS  
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Stephen            40 Northeast Master-2  31:40.00   26:07.48  
                  38.75     1:24.17 (45.42)     2:10.80 (46.63)     2:58.24 (47.44)
        3:45.83 (47.59)     4:33.58 (47.75)     5:21.07 (47.49)     6:09.23 (48.16)
        6:56.91 (47.68)     7:45.55 (48.64)     8:33.50 (47.95)     9:20.37 (46.87)
       10:07.74 (47.37)    10:56.40 (48.66)    11:44.14 (47.74)    12:31.65 (47.51)
       13:19.37 (47.72)    14:07.18 (47.81)    14:54.98 (47.80)    15:43.30 (48.32)
       16:30.98 (47.68)    17:16.88 (45.90)    18:04.73 (47.85)    18:53.31 (48.58)
       19:41.55 (48.24)    20:29.11 (47.56)    21:18.13 (49.02)    22:06.14 (48.01)
       22:57.56 (51.42)    23:45.94 (48.38)    24:32.55 (46.61)    25:21.19 (48.64)
       26:07.48 (46.29)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Stephen            40 Northeast Master-2     48.00      37.71  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Stephen            40 Northeast Master-2   1:50.00    1:24.13  
                  39.09     1:24.13 (45.04)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Stephen            40 Northeast Master-2   1:55.00    1:25.38  
                  41.99     1:25.38 (43.39)                                        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muil, Simon               48 Northeast Master-2   1:00.00    1:01.43  
                  29.51     1:01.43 (31.92)                                        
  2 Alpern, Matthew           49 ADMS                 1:01.05    1:01.79  
                  29.96     1:01.79 (31.83)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpern, Matthew           49 ADMS                 2:17.00    2:19.00  
                  33.28     1:08.95 (35.67)     1:44.28 (35.33)     2:19.00 (34.72)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpern, Matthew           49 ADMS                 6:30.00    6:20.36  
                  33.81     1:10.85 (37.04)     1:48.76 (37.91)     2:27.64 (38.88)
        3:06.78 (39.14)     3:46.75 (39.97)     4:25.58 (38.83)     5:04.44 (38.86)
        5:43.31 (38.87)     6:20.36 (37.05)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            49 ADMS                12:02.00   12:00.36  
                  32.20     1:07.94 (35.74)     1:44.47 (36.53)     2:20.75 (36.28)
        2:57.11 (36.36)     3:33.03 (35.92)     4:08.90 (35.87)     4:45.17 (36.27)
        5:21.14 (35.97)     5:57.17 (36.03)     6:33.45 (36.28)     7:09.42 (35.97)
        7:45.62 (36.20)     8:22.05 (36.43)     8:58.23 (36.18)     9:34.50 (36.27)
       10:10.76 (36.26)    10:46.79 (36.03)    11:23.08 (36.29)    12:00.36 (37.28)
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            49 ADMS                 2:45.00    2:49.53  
                  40.00     1:24.13 (44.13)     2:07.06 (42.93)     2:49.53 (42.47)
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            49 ADMS                 2:22.00    2:22.55  
                  31.28     1:07.47 (36.19)     1:45.10 (37.63)     2:22.55 (37.45)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muil, Simon               48 Northeast Master-2   1:15.00    1:08.68  
                  31.45     1:08.68 (37.23)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muil, Simon               48 Northeast Master-2        NT    2:41.48  
                  31.78     1:16.83 (45.05)     2:04.63 (47.80)     2:41.48 (36.85)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            49 ADMS                 5:20.00    5:46.92  
                1:08.65     1:45.41 (36.76)     2:27.06 (41.65)     3:07.86 (40.80)
        3:53.62 (45.76)     4:39.01 (45.39)     5:13.77 (34.76)     5:46.92 (33.15)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Packard, Dennis           59 ADMS                   27.92      27.93  
  2 Coty, Peter               56 Northeast Master-2     30.00      28.82  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coty, Peter               56 Northeast Master-2   1:09.00    1:07.39  
                  32.35     1:07.39 (35.04)                                        
  2 Ahrens, Miles             58 UNAT-AD              1:12.20    1:10.85  
                  34.00     1:10.85 (36.85)                                        
  3 Taber, Mike               55 ADMS                 1:10.00    1:15.52  
                  34.06     1:15.52 (41.46)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahrens, Miles             58 UNAT-AD              2:48.70    2:49.62  
                  35.43     1:17.98 (42.55)     2:03.35 (45.37)     2:49.62 (46.27)
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coty, Peter               56 Northeast Master-2  18:30.00   17:12.54  
                  40.67     1:31.45 (50.78)     2:25.97 (54.52)     3:19.60 (53.63)
        4:13.86 (54.26)     5:08.09 (54.23)     6:01.26 (53.17)     6:54.03 (52.77)
        7:48.25 (54.22)     8:41.81 (53.56)     9:33.92 (52.11)    10:25.67 (51.75)
       11:17.75 (52.08)    12:09.29 (51.54)    12:59.86 (50.57)    13:51.71 (51.85)
       14:43.21 (51.50)    15:33.52 (50.31)    16:24.94 (51.42)    17:12.54 (47.60)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Packard, Dennis           59 ADMS                   34.50      36.46  
  2 Coty, Peter               56 Northeast Master-2     40.00      42.45  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Packard, Dennis           59 ADMS                 2:55.50         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 58 ADMS                   34.50      33.70  
  2 Taber, Mike               55 ADMS                   42.00      42.43  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taber, Mike               55 ADMS                   34.00      33.22  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 58 ADMS                 1:10.00    1:10.67  
                  32.64     1:10.67 (38.03)                                        
  2 Ahrens, Miles             58 UNAT-AD              1:15.80    1:16.70  
                  35.38     1:16.70 (41.32)                                        
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 58 ADMS                 5:51.00    5:43.07  
                  34.86     1:17.25 (42.39)     2:04.32 (47.07)     2:49.48 (45.16)
        3:38.97 (49.49)     4:29.25 (50.28)     5:07.64 (38.39)     5:43.07 (35.43)
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engineri, Paul            62 BUMS                 2:40.00    2:30.00  
                  34.46     1:13.61 (39.15)     1:53.03 (39.42)     2:30.00 (36.97)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engineri, Paul            62 BUMS                 6:40.00    6:32.08  
                  35.93     1:16.60 (40.67)     1:57.19 (40.59)     2:37.18 (39.99)
        3:16.82 (39.64)     3:56.56 (39.74)     4:36.06 (39.50)     5:16.06 (40.00)
        5:54.18 (38.12)     6:32.08 (37.90)                                        
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engineri, Paul            62 BUMS                22:50.00   22:03.92  
                  36.48     1:16.91 (40.43)     1:58.69 (41.78)     2:39.85 (41.16)
        3:21.08 (41.23)     4:02.12 (41.04)     4:42.93 (40.81)     5:23.52 (40.59)
        6:04.52 (41.00)     6:44.66 (40.14)     7:25.72 (41.06)     8:06.32 (40.60)
        8:46.62 (40.30)     9:27.09 (40.47)    10:07.44 (40.35)    10:48.13 (40.69)
       11:27.99 (39.86)    12:08.15 (40.16)    12:48.44 (40.29)    13:28.41 (39.97)
       14:08.28 (39.87)    14:48.46 (40.18)    15:28.22 (39.76)    16:07.93 (39.71)
       16:47.76 (39.83)    17:28.00 (40.24)    18:08.22 (40.22)    18:48.83 (40.61)
       19:29.17 (40.34)    20:09.33 (40.16)    20:48.66 (39.33)    21:27.96 (39.30)
       22:03.92 (35.96)
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Carter, James             66 ADMS                 1:39.96         NS  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Carter, James             66 ADMS                 3:40.76         NS  
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           65 Northeast Master-2  22:00.00   22:48.79  
                  34.81     1:13.99 (39.18)     1:54.37 (40.38)     2:35.43 (41.06)
        3:16.80 (41.37)     3:58.66 (41.86)     4:40.01 (41.35)     5:21.79 (41.78)
        6:02.69 (40.90)     6:43.69 (41.00)     7:24.73 (41.04)     8:05.90 (41.17)
        8:46.86 (40.96)     9:27.96 (41.10)    10:09.39 (41.43)    10:50.87 (41.48)
       11:32.52 (41.65)    12:13.90 (41.38)    12:55.84 (41.94)    13:37.94 (42.10)
       14:19.58 (41.64)    15:01.77 (42.19)    15:44.29 (42.52)    16:27.18 (42.89)
       17:09.22 (42.04)    17:51.33 (42.11)    18:34.32 (42.99)    19:17.07 (42.75)
       19:59.57 (42.50)    20:41.37 (41.80)    21:22.57 (41.20)    22:03.69 (41.12)
       22:48.79 (45.10)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Carter, James             66 ADMS                      NT         NS  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           65 Northeast Master-2   1:12.13    1:13.91  
                  35.13     1:13.91 (38.78)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           65 Northeast Master-2   2:55.00    2:48.72  
                  35.40     1:17.82 (42.42)     2:00.86 (43.04)     2:48.72 (47.86)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           65 Northeast Master-2   1:07.35    1:07.31  
                  31.64     1:07.31 (35.67)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              71 ADMS                   34.00      32.92  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              71 ADMS                 1:17.00    1:19.02  
                  38.04     1:19.02 (40.98)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              71 ADMS                      NT    3:06.02  
                  42.65     1:29.53 (46.88)     2:19.05 (49.52)     3:06.02 (46.97)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              71 ADMS                   45.00      40.33  
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              71 ADMS                      NT    3:52.40  
                  53.09     1:51.70 (58.61)   2:53.37 (1:01.67)     3:52.40 (59.03)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blance, William           75 ADMS                   46.00      41.09  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blance, William           75 ADMS                 1:40.00    1:38.91  
                  48.10     1:38.91 (50.81)                                        
  2 Hurley, John              75 ADMS                 2:12.00    2:35.88  
                1:13.58   2:35.88 (1:22.30)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurley, John              75 ADMS                 6:10.00    6:14.39  
                1:29.07   3:08.02 (1:38.95)   4:39.86 (1:31.84)   6:14.39 (1:34.53)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurley, John              75 ADMS                14:48.00   14:22.63  
                1:30.89   3:14.12 (1:43.23)   4:55.28 (1:41.16)   6:33.88 (1:38.60)
      8:12.78 (1:38.90)   9:42.09 (1:29.31)  11:17.06 (1:34.97)  12:52.88 (1:35.82)
     14:22.63 (1:29.75)                                                            
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blance, William           75 ADMS                   52.00      49.89  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hudson, Charles           75 ADMS                 1:03.00         NS  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hudson, Charles           75 ADMS                 2:34.00         NS  
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hudson, Charles           75 ADMS                 6:13.00         NS  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick            81 Northeast Master-2     50.00      47.96  
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick            81 Northeast Master-2        NT   11:24.61  
                1:00.25   2:07.33 (1:07.08)   3:16.61 (1:09.28)   4:24.89 (1:08.28)
      5:32.62 (1:07.73)   6:43.48 (1:10.86)   7:55.11 (1:11.63)   9:06.86 (1:11.75)
     10:18.04 (1:11.18)  11:24.61 (1:06.57)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Quinn, Patrick            81 Northeast Master-2     58.00         NS  
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northeast Masters-2  'A'                          1:51.50    2:24.01  
     1) Rogacki, Daniel M65             2) Foley, Stephen M40             
     3) Coty, Peter M56                 4) Muil, Simon M48                
                  31.97     1:09.98 (38.01)     1:38.52 (28.54)     2:24.01 (45.49)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northeast Masters-2  'A'                          2:10.35    2:13.90  
     1) Rogacki, Daniel M65             2) Foley, Stephen M40             
     3) Muil, Simon M48                 4) Coty, Peter M56                
                  34.24     1:11.84 (37.60)     1:42.35 (30.51)     2:13.90 (31.55)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northeast Masters-2  'A'                          2:06.00    2:00.21  
     1) Dixon, Alison W50               2) Walton, Laura W58              
     3) Towne, Suzanne W47              4) Hickey, Marilyn W54            
                  27.82       58.69 (30.87)     1:30.64 (31.95)     2:00.21 (29.57)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northeast Masters-2  'A'                          2:35.00    2:34.88  
     1) Walton, Laura W58               2) Dixon, Alison W50              
     3) Towne, Suzanne W47              4) Florio-Jefferys, Joanna W54    
                                1:20.81 ( )     1:58.28 (37.47)     2:34.88 (36.60)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northeast Masters-2  'A'                          2:58.00    3:01.63  
     1) Dickson, Mary W60               2) Safran, Marjorie W63           
     3) Andersen, Valerie W56           4) Meier, Becky W56               
                  37.02     1:34.61 (57.59)     2:24.86 (50.25)     3:01.63 (36.77)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Northeast Masters-2  'A'                          3:40.00         DQ  
     1) Meier, Becky W56                2) Dickson, Mary W60              
     3) Gardner, Cynthia W61            4) Safran, Marjorie W63           
                  49.94     1:35.64 (45.70)     2:22.68 (47.04)          DQ (50.23)