Licensed to Minnesota Swimming     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/17/2010 09:26 PM
            9th Annual Betsy Owens Memorial 1 Mile Swim - 8/14/2010            
                              Sanction #: 030-004                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 20:02.38        2009 Abby Nunn                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Albert, Casey A           21 New England Mast-2  17:35.00   22:59.68        
  2 Caldwell, Cailee          20 OEVT                      NT   23:19.27        
  3 Subjeck, Elizabeth        21 OEVT                      NT   24:41.43        
  4 Hodge, Marilee            20 OEVT                25:00.00   28:53.49        
  5 Hodge, Hailey             19 OEVT                25:00.00   29:17.65        
 -- Roth, Rebecca             24 Unattached-3              NT        DNF        
 
Event 1  Women 30-34 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 21:27.07        1984 S Thomas                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nash, Christina           34 Adirondack Maste-3  28:00.00   32:18.46        
 
Event 1  Women 35-39 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 22:20.99        2003 Jill Gellatly                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grant, Amanda             36 OEVT                28:00.00   30:03.71        
  2 Jurcsak, Kristen M        36 Adirondack Maste-3  30:00.00   38:55.49        
 
Event 1  Women 40-44 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 23:29.99        2001 S Maddox                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gianniny, Dana C          40 Niagara District-4  18:57.00   22:43.40*       
  2 Gillman, Regina M         44 North Carolina M-13 21:05.00   25:20.18        
  3 Atkinson, Suzanne         41 Unattached-3        30:00.00   33:54.49        
 
Event 1  Women 45-49 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 23:17.99        2001 Danielle Ogier                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimonetti, Maria          45 New England Mast-2  23:00.00   24:01.71        
  2 Edgar, Kimberly S         45 New England Mast-2  30:00.00   29:34.18        
  3 Finn, JoAnne E            45 Unattached-3        31:35.22   34:08.27        
  4 Vankerhove, Nancy         48 OEVT                28:15.00   36:10.08        
  5 Daniels, Heather E        45 OEVT                      NT   37:40.62        
 
Event 1  Women 50-54 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 22:08.99        2001 Barbara Dunbar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skomra, Kim C             50 Niagara District-4  25:00.00   26:17.02        
  2 Hodge, Betsy F            51 Adirondack Maste-3  25:00.00   29:33.93        
  3 Archer Kassel, Leslie J   51 Adirondack Maste-3  29:55.00   30:05.52        
  4 Albert, Laurie D          52 New England Mast-2  30:00.00   33:57.46        
 
Event 1  Women 55-59 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 24:23.65        2009 Shirley Loftus-Charley                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Subjeck, Besty            56 OEVT                      NT   35:17.05        
 
Event 1  Women 60-64 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 28:04.67        2009 Andrea Hunt                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Witmer, Suzanne L         62 Ocean Pines Mast-9  40:00.00   42:15.37        
 
Event 1  Women 65-69 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 31:01.75        2009 Betsy Durrant                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Janice          67 Fish Masters-6      35:00.00   37:27.58        
 
Event 1  Men 18-24 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 21:20.86        1983 J Barber                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Subjeck, Joe              24 OEVT                      NT   24:57.02        
 
Event 1  Men 25-29 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 20:50.81        1981 D Winant                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baxter, Alexander G       29 Sawtooth Masters-59 21:00.00   24:35.81        
 
Event 1  Men 30-34 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 20:39.99        2001 J Allen                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kinley, Andrew            31 Unattached-3              NT   25:01.99        
 
Event 1  Men 35-39 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 20:56.99        2002 J ALlen                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Dan J             38 OEVT                42:00.00   38:59.55        
 
Event 1  Men 40-44 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 20:16.84        2009 Chris Stevenson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Timothy R           41 Niagara District-4  21:20.83   24:41.08        
 
Event 1  Men 45-49 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 21:11.99        2001 Larry Wood                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brophy, Neil J            49 Niagara District-4  16:45.00   20:03.52*       
  2 Johnston, Carl            45 OEVT                20:00.00   23:39.27        
  3 Russell, Bernard F        46 Niagara District-4  21:45.00   24:08.46        
  4 Firlik, Jerry T           47 Niagara District-4  28:00.00   25:47.84        
  5 Manning, Peter Q          46 Adirondack Maste-3  24:10.00   29:00.65        
  6 Weston, Raymond C         48 Niagara District-4  29:00.00   32:05.84        
 
Event 1  Men 50-54 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 21:52.28        2009 Jim McFarland                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Gerry              50 Niagara District-4  23:30.00   24:34.24        
  2 Harding, James L          52 Southern Saratog-3        NT   28:20.24        
 
Event 1  Men 55-59 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 24:13.66        2006 Terry Laughlin                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gianniny, Bruce           59 Niagara District-4  20:00.00   22:51.49*       
  2 Laughlin, Terry           59 Adirondack Maste-3  21:00.00   25:09.71        
  3 Craddock, Howard B        57 Virginia Masters-12 24:28.01   29:24.05        
 
Event 1  Men 60-64 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 24:24.93        2009 Willis Braswell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Robert H          63 Maine Masters Sw-2  21:21.00   24:38.18        
  2 Testa, Richard J          60 Niagara District-4  35:00.00   33:59.62        
 
Event 1  Men 75-79 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Natl Rec: * 27:13.68        2008 Graham Johnson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick J          79 Adirondack Maste-3  38:26.00   42:35.27        
 
Event 2  Women 50-54 1 Mile Wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowdring, Kathy           52 Unattached-3              NT   30:22.14        
 
Event 2  Women 55-59 1 Mile Wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Alice M         56 OEVT                      NT   46:01.62        
 
Event 2  Men 30-34 1 Mile Wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciota, Alex               34 OEVT                      NT   28:12.74        
 
Event 2  Men 35-39 1 Mile Wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le Tiec, Yannick          37 OEVT                      NT   27:57.05        
 
Event 2  Men 50-54 1 Mile Wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Fraase, Mark G            51 Alexandria Aquat-10       NT        DNF        
 
Event 2  Men 55-59 1 Mile Wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Steven P          57 OEVT                      NT   35:08.74